Strona główna - Blog -Czy warto inwestować w systemy off-grid w Polsce?

Czy warto inwestować w systemy off-grid w Polsce?

SPIS TREŚCI:

Panele fotowoltaiczne w systemie off-grid to alternatywa dla instalacji współpracujących z siecią, czyli systemu on-grid. Czym różnią się te rozwiązania w praktyce? Czy w polskich warunkach warto inwestować w systemy off-grid? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Off-grid vs on-grid – czym różnią się oba typy instalacji fotowoltaicznych?

Niezależnie od tego, czy zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne na gruncie, czy może powstanie fotowoltaika na dachu inwestor musi zdecydować o tym, czy instalacja będzie działała w systemie on-grid czy off-grid. Czym różnią się oba rozwiązania? System on-grid to w rzeczywistości instalacja fotowoltaiczna przyłączona do sieci elektroenergetycznej, do której przekazywane są nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej (nieskonsumowanej w czasie rzeczywistym). System off-grid to natomiast fotowoltaika z magazynem energii, do którego trafiają produkowane nadwyżki. Istotne w tym przypadku jest to, że instalacja nie jest w żaden sposób połączona z siecią, w związku z czym magazyn energii do fotowoltaiki off-grid musi mieć odpowiednią pojemność, by można było w przyszłości wykorzystać wszystkie nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej przez panele. W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że istnieją również instalacje hybrydowe, które mimo iż są przyłączone do sieci to wyposażone zostały również w dodatkowy magazyn energii umożliwiający gromadzenie określonej części nadwyżek produkcyjnych.

Fotowoltaika off-grid w Polsce – czy się opłaca?

Mając świadomość tego, jak działa system fotowoltaiczny off-grid, warto zastanowić się również nad tym, czy jest to rozwiązanie, które opłaca się w polskich warunkach. Istotne w tym przypadku jest to, że koszty instalacji off-grid są z reguły nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż wydatki związane montażem standardowej fotowoltaiki podłączonej do sieci. Dodatkowy koszt stanowi w tym przypadku magazyn energii do fotowoltaiki, na zakup którego można jednak uzyskać dodatkowe dofinansowanie, np. w ramach programu Mój Prąd, co pozwala uzyskać nawet do 16 tys. złotych dotacji na magazyn energii. Pojawia się zatem pytanie, czy warto inwestować w systemy off-grid? Z pewnością tak, ponieważ mimo wyższych koszów początkowych fotowoltaika w systemie off-grid pozwala nie tylko oszczędzać na rachunkach za prąd, ale również uniezależnić się od jego dostawcy, co jest istotne zarówno w kontekście ewentualnych podwyżek cen energii, jak i warunków, na których rozliczana jest produkcja z OZE (odsprzedaż i ponowny zakup prądu).

Zalety i wady systemu off-grid

Zastanawiając się nad montażem instalacji fotowoltaicznej w systemie off-grid, warto przeanalizować nie tylko opłacalność, ale również zalety i wady takiego rozwiązania. Wśród tych pierwszych wymienić należy przede wszystkim możliwość uniezależnienia się od dostawcy prądu, a co za tym idzie uniknięcia nie tylko podwyżek jego cen, ale również ewentualnych przerw w dostawach, spowodowanych np. pojawiającymi się awariami sieci. W tym miejscu warto podkreślić także to, że całkowita niezależność energetyczna w Polsce jest możliwa jedynie w systemie off-grid, co wynika z panujących w naszym kraju warunków klimatycznych. Produkcja w miesiącach jesiennych i zimowych jest bowiem zbyt niska, by pokryć całkowite zapotrzebowanie na energię, które jest wtedy wyższe, nie tylko ze względu na wykorzystywanie energii elektrycznej do ogrzewania budynku, ale również wcześniejsze zapadanie zmroku, przekładające się na większe zużycie prądu przez instalację oświetleniową. To właśnie wtedy, konsumowane są zatem nadwyżki prądy wytworzonego przez panele latem, jednak ze względu na sposób ich rozliczania nie jest to w stu procentach korzystne. Fotowoltaika z magazynem energii jest natomiast w stanie gromadzić w akumulatorach nadwyżki nieskonsumowanej energii, które są automatycznie pobierane z magazynu wtedy, gdy wielkość bieżącej produkcji jest niewystarczająca do pokrycia aktualnych potrzeb. Najlepszy system fotowoltaiczny off-grid może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, a jej magazynowanie we własnym magazynie pozwala zwiększyć opłacalność fotowoltaiki, a co za tym idzie, skrócić również okres zwrotu z inwestycji.

Inwestycja w fotowoltaikę w systemie off-grid to nie tylko zalety, ale również wyzwania. Uznać za takie można między innymi konieczność doboru odpowiednich komponentów, co odnosi się zarówno do pojemnego magazynu energii, jak i inwertera fotowoltaicznego, który musi z nim współpracować. Bardzo ważną kwestią jest także prawidłowe oszacowanie zapotrzebowania budynku na energię, ponieważ tylko wtedy możliwe będzie dobranie takich parametrów instalacji PV i magazynu energii, by produkowana i gromadzona energia była w stanie zaspokoić potrzeby. Tylko wtedy inwestycja w fotowoltaikę w systemie off-grid będzie opłacalna i pozwali uniezależnić się od dostaw energii z sieci.

Podsumowując, należy stwierdzić, że system off-grid może zagwarantować opłacalność inwestycji, jaką jest fotowoltaika. Katowice to miasto, w którym montuje się coraz więcej tego typu instalacji, a nasze usługi obejmują nie tylko instalację paneli w domu czy firmie, ponieważ oferowana jest także budowa farmy fotowoltaicznej.

Wróć do wpisów
Zobacz również
17 marca 2025

Rola inwertera w instalacji fotowoltaicznej – jak wybrać najlepszy?

SPIS TREŚCI: Czym jest i jak działa inwerter fotowoltaiczny? Rodzaje falowników - jaki inwerter do instalacji fotowoltaicznej wybrać?…
Czytaj więcej
19 lutego 2025

Jak zmaksymalizować wydajność fotowoltaiki?

SPIS TREŚCI: Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych Konserwacja instalacji fotowoltaicznej Magazyny energii Systemy nadzorujące pracę instalacji Fotowoltaika dla firm Powszechnie…
Czytaj więcej
19 lutego 2025

Jak przygotować posesję pod instalację fotowoltaiczną?

SPIS TREŚCI: Panele fotowoltaiczne – na dachu czy na gruncie? Jak przygotować dach pod montaż paneli fotowoltaicznych? Jak…
Czytaj więcej