SPIS TREŚCI:
Gdzie warto zamontować panele fotowoltaiczne – na dachu czy na gruncie? Jak do tej inwestycji przygotować posesję?
Na montaż instalacji fotowoltaicznej warto zdecydować się z wielu powodów – zarówno w gospodarstwie domowym, jak i przedsiębiorstwie. Taka inwestycja przyczynia się do zmniejszenia kosztów zakupów energii i zwiększa niezależność od jej dostaw w sieci. Zmniejsza też ślad węglowy przedsiębiorstwa, ułatwiając raportowanie ESG i poprawiając wizerunek marki. Nic więc dziwnego, że na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej inwestorów. Jak jednak się do niej przygotować?
Jednym z najważniejszych aspektów przygotowań do montażu instalacji fotowoltaicznej jest wybór lokalizacji instalacji. Zarówno montaż na dachu, jak i na gruncie ma swoje zalety i ograniczenia. Wśród właścicieli domów jednorodzinnych najczęściej wybierana jest pierwsza opcja. Pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, nie ingerując w aranżację ogrodu lub podwórka. By dach nadawał się do instalacji, musi spełniać kilka warunków:
Alternatywą dla dachowych instalacji jest montaż paneli na specjalnych konstrukcjach na gruncie. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Do najważniejszych zaliczają się:
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie wymaga jednak odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni i stabilnego podłoża. Pod uwagę należy wziąć też możliwe zacienienie, np. przez drzewa lub sąsiednie budynki.
Wybór między instalacją dachową a gruntową zależy od wielu czynników. Największe znaczenie mają dostępna przestrzeń, warunki nasłonecznienia, konstrukcja budynku oraz indywidualne preferencje inwestora. Jeśli dach spełnia wymagania techniczne, jest dobrze nasłoneczniony i nie wymaga modernizacji, montaż paneli na nim może być najlepszą opcją. Jeśli jednak dysponujecie dużą działką i chcecie mieć większą kontrolę nad ustawieniem paneli, lepszym rozwiązaniem okaże się instalacja na gruncie. Przed podjęciem decyzji warto też zlecić badanie nasłonecznienia poszczególnych części posesji i sprawdzić, w którym miejscu panele będą produkować prąd z największą efektywnością.
Dobór konkretnego rozwiązania warto powierzyć sprawdzonej firmie oferującej doradztwo energetyczne. Nasza firma nie tylko zapewnia konsultacje z zakresu fotowoltaiki, ale też dostarcza wysokiej jakości podzespoły – w tym magazyny energii do fotowoltaiki. Pomagamy też uzyskać certyfikat ESG.
Przed montażem fotowoltaiki na dachu należy sprawdzić jego stan techniczny i wytrzymałość konstrukcji. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego – niektóre materiały, takie jak dachówki ceramiczne czy gonty bitumiczne, wymagają szczególnej ostrożności. Konstrukcja dachu musi ponadto wytrzymać dodatkowe obciążenie panelami.
Zadbać należy też o instalację elektryczną, w tym miejsce na inwerter i doprowadzenie przewodów do rozdzielni głównej budynku. Przewody muszą być poprowadzone w sposób minimalizujący straty energii oraz zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych.
Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne na gruncie, w pierwszej kolejności należy ocenić stabilność podłoża i poziom nasłonecznienia terenu. Najlepszym miejscem na montaż jest grunt z płaską lub lekko nachyloną w kierunku południowym powierzchnią. Taka lokalizacja pozwoli na efektywne wykorzystanie promieni. Jeżeli teren jest nierówny, konieczne może być jego wyrównanie lub wykonanie fundamentów dla konstrukcji nośnej.
Przy wytyczaniu miejsca na instalację fotowoltaiczną na gruncie warto też zwrócić uwagę na odległość od budynków i drzew – tak, by uniknąć zacienienia. Uwzględnić należy też przestrzeń serwisową między rzędami paneli, co ułatwi późniejszą konserwację i ewentualne naprawy. Konstrukcja wsporcza powinna być odporna na działanie wiatru i obciążenie śniegiem, co wiąże się z koniecznością wykonania fundamentów lub osadzenia jej na wbijanych palach stalowych.
Ważne są ponadto kwestie związane z ochroną instalacji przed zwierzętami – przede wszystkim gryzoniami, które mogą uszkodzić przewody elektryczne. Konieczne jest zabezpieczenie przewodów np. poprzez poprowadzenie ich w osłonach ochronnych.
W Polsce mikroinstalacje o mocy do 50 kW nie wymagają pozwolenia ani zgłoszenia do urzędu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy instalacja jest montowana na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków lub ingeruje w konstrukcję dachu. W takich przypadkach konieczna jest zgoda konserwatora zabytków oraz zgłoszenie do starostwa powiatowego lub urzędu miasta (jeśli inwestycja realizowana jest na terenie miasta na prawach powiatu).
Każda instalacja o mocy powyżej 6,5 kW musi być zgłoszona do Państwowej Straży Pożarnej. Projekt instalacji należy ponadto uzgodnić z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Po zakończeniu montażu należy zgłosić instalację do operatora sieci dystrybucyjnej. Jeśli moc paneli nie przekracza mocy przyłączeniowej określonej w umowie o dystrybucji energii elektrycznej, wystarczy zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji. W przypadku przekroczenia tej wartości konieczne jest ponowne określenie warunków przyłączenia oraz podpisanie nowej umowy. Po pozytywnej weryfikacji, operator zainstaluje licznik dwukierunkowy, mierzący energię pobraną z sieci oraz oddaną do niej. Usługa jest bezpłatna. Słowem podsumowania – wybór między instalacją na dachu lub gruncie powinien być uzależniony od warunków technicznych i ekspozycji na słońce. Znaczenie ma też przygotowanie podłoża lub konstrukcji dachu – dzięki temu cały system będzie niezawodny i efektywny. Nie można zapominać o kwestiach formalnych.