Strona główna - Blog -Jak zmaksymalizować wydajność fotowoltaiki?

Jak zmaksymalizować wydajność fotowoltaiki?

SPIS TREŚCI:

Powszechnie wiadomo, że efektywność działania instalacji fotowoltaicznej jest zmienna. W praktyce zależy ona jednak nie tylko od nasłonecznienia występującego w danym dniu, ale również kilku innych aspektów. Jak zatem zmaksymalizować wydajność fotowoltaiki? Odpowiadamy.

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych

O maksymalizacji wydajności paneli fotowoltaicznych należy pomyśleć już na etapie projektowania instalacji. Istotne jest zatem nie tylko odpowiednie dopasowanie mocy paneli do zapotrzebowania na energię, ale również ich właściwy dobór oraz umiejscowienie. Powinno ono gwarantować możliwie najlepsze warunki nasłonecznienia, w związku z czym nie zawsze musi to być fotowoltaika na dachu. W niektórych przypadkach większą wydajność mogą zapewnić panele fotowoltaiczne na gruncie, które zostaną zamontowane na specjalnym stelażu. W obu przypadkach unikać należy zacienienia, które może być powodowane przez wysokie drzewa, budynki, czy inne przeszkody. Spowoduje ono nie tylko znaczny spadek wydajności instalacji, ale może wpłynąć również negatywnie na żywotność paneli. Poza tym pamiętać warto również o tym, że najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie paneli słonecznych na południe, a jeżeli nie jest to możliwe to należy zwrócić je ku wschodowi lub zachodowi.

Wydajność działania instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest nie tylko od jej właściwego umiejscowienia, ale również odpowiedniego kąta nachylenia paneli. Ustawienie ich pod odpowiednim kątem zapewni większą wydajność przez cały rok, w związku z czym warto wiedzieć, że w polskich warunkach optymalny kąt nachylenia oscyluje w granicach od 25 do 40 stopni. W praktyce kąt nachylenia paneli będzie uzależniony również od tego, gdzie montowana jest fotowoltaika. Katowice ze względu na swoje położenie będą różniły się w tym przypadku od Suwałk czy Lublina.

Konserwacja instalacji fotowoltaicznej

Wydajność instalacji fotowoltaicznej w dużym stopniu uzależniona jest także od jej regularnej konserwacji, która umożliwia także jej prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. W związku z tym należy pamiętać zarówno o regularnym czyszczeniu paneli, które mogą tracić wydajność przez osadzający się kurz, liście czy śnieg, jak i konserwacji falownika oraz innych elementów instalacji. W praktyce konserwacja polega na zweryfikowaniu prawidłowego działania inwertera, sprawdzeniu połączeń elektrycznych oraz monitorowaniu wydajności systemu. Wszystko to pozwala nie tylko zapewnić odpowiednią wydajność działania instalacji, ale również ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii uniemożliwiającej produkcję własnego prądu. W ramach działań konserwacyjnych warto zweryfikować również stan techniczny elementów montażowych paneli, ponieważ z czasem może on ulec pogorszeniu, co spowoduje np. że naruszona zostanie hydroizolacja dachów

Magazyny energii

Chcąc zwiększyć wydajność działania instalacji fotowoltaicznej, warto zainwestować także w magazyn energii do fotowoltaiki. Pozwoli on gromadzić nadwyżki wytwarzanej energii, które zostaną wykorzystane wtedy, gdy zapotrzebowanie będzie większe niż aktualna produkcja. Fotowoltaika z magazynem energii pozwala zatem uniknąć mało korzystnego rozliczania się z nadwyżek z zakładem energetycznym, umożliwiając osiąganie jeszcze większych oszczędności. W praktyce magazyn energii jest polecany szczególnie wtedy, gdy instalowana jest fotowoltaika i pompa ciepła. Wynika to z faktu, że ogrzewanie zużywa najwięcej energii zimą, czyli wtedy, gdy wydajność paneli słonecznych jest najniższa. Magazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanej latem pozwoli zatem wykorzystać je do ogrzania budynku zimą.

Systemy nadzorujące pracę instalacji

W kontekście wydajności instalacji fotowoltaicznej istotne jest także korzystanie z systemów nadzorujących jej pracę. To właśnie dzięki nim z poziomu smartfona czy komputera można monitorować efektywność działania fotowoltaiki i na bieżąco wykrywać ewentualne spadki wydajności. Pozwala to odpowiednio reagować, a co za tym idzie, ograniczać straty w produkcji energii czy zapobiegać poważniejszym awariom instalacji. Systemy nadzorujące pokazują także wielkość bieżącej produkcji, dzięki czemu można samodzielnie weryfikować to, kiedy jest ona najwyższa.

Fotowoltaika dla firm

Wydajność instalacji fotowoltaicznej to kwestia, która jest istotna zarówno wtedy, gdy jest ona instalowana w domu jednorodzinnym, jak i wtedy, gdy jest to fotowoltaika dla firm. W tym drugim przypadku istotne są nie tylko oszczędności, ale również dostosowanie się do obowiązujących przepisów, które wymagają tego, by ograniczyć ślad węglowy czy wdrożyć raportowanie ESG. Polega ono na przedstawieniu działań zapewniających zrównoważony rozwój. Potwierdzeniem ich realizacji będzie certyfikat ESG, który może pozwolić uzyskać między innymi budowa farmy fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną w firmie. Podsumowując, należy stwierdzić, że chcąc zoptymalizować wydajność fotowoltaiki, warto nie tylko regularnie konserwować instalację, ale również odpowiednio ją zaplanować. Istotne w tym przypadku może być profesjonalne doradztwo energetyczne, w ramach którego przeprowadzony zostanie między innymi audyt pozwalający określić zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym lub firmie.

Wróć do wpisów
Zobacz również
17 marca 2025

Czy warto inwestować w systemy off-grid w Polsce?

SPIS TREŚCI: Off-grid vs on-grid - czym różnią się oba typy instalacji fotowoltaicznych? Fotowoltaika off-grid w Polsce -…
Czytaj więcej
17 marca 2025

Rola inwertera w instalacji fotowoltaicznej – jak wybrać najlepszy?

SPIS TREŚCI: Czym jest i jak działa inwerter fotowoltaiczny? Rodzaje falowników - jaki inwerter do instalacji fotowoltaicznej wybrać?…
Czytaj więcej
19 lutego 2025

Jak przygotować posesję pod instalację fotowoltaiczną?

SPIS TREŚCI: Panele fotowoltaiczne – na dachu czy na gruncie? Jak przygotować dach pod montaż paneli fotowoltaicznych? Jak…
Czytaj więcej