SPIS TREŚCI:
Firmy decydujące się fotowoltaikę i pompy ciepła mogą liczyć na znaczną redukcję kosztów operacyjnych oraz poprawę swojego wizerunku. Jakie konkretne korzyści wiążą się z taką inwestycją?
Odnawialne źródła energii budzą zainteresowanie wielu przedsiębiorców. Do skorzystania z tych technologii skłania m.in. perspektywa obniżenia kosztów operacyjnych oraz chęć poprawy wizerunku. Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należy zaliczyć na pewno instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Największe korzyści przynosi jednak dopiero połączenie obu technologii w jedno zintegrowane źródło energii. W nowym artykule omawiamy najważniejsze zalety takiej inwestycji.
Wysokie rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie to jeden z największych problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Pompy ciepła oraz instalacja fotowoltaiki mogą znacząco zmniejszyć te koszty, tworząc samowystarczalny system energetyczny. Fotowoltaika i pompa ciepła umożliwiają produkcję własnej energii, która zaspokaja potrzeby firmy w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynku. Dzięki temu inwestor może przewidywać koszty energii na wiele lat do przodu, co sprzyja dokładnemu planowaniu budżetu.
Instalacja magazynu energii do fotowoltaiki jeszcze bardziej optymalizuje wykorzystanie wyprodukowanej energii – szczególnie w okresach, gdy produkcja z paneli fotowoltaicznych jest wysoka, a zapotrzebowanie na energię mniejsze. Firma staje się mniej zależna od fluktuacji cen energii na rynku, co w czasach niepewności gospodarczej i podwyżek cen energii ma ogromne znaczenie.
Inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła może się zwrócić już po kilku latach, a cała instalacja będzie przynosiła oszczędności przez następne 30–35 lat. Początkowy koszt zakupu takich technologii wynosi zwykle od 30 do 50 tysięcy złotych, ale dzięki dotacjom, ulgom podatkowym oraz programom wsparcia finansowego dla firm korzystających z ekologicznych rozwiązań, koszt inwestycji można znacząco obniżyć.
Nieco mniej wymierne, ale jak najbardziej realne korzyści przyniesie np. uzyskanie certyfikatu ESG (Environmental, Social, and Governance). Inwestycje w zieloną energię nie tylko pomagają w redukcji kosztów operacyjnych, ale też pozytywnie wpływają na postrzeganie danej marki w oczach inwestorów i partnerów biznesowych.
Odpowiedzialna firma powinna dążyć zarówno do maksymalizacji zysków, jak i do zmniejszenia swojego śladu węglowego. Inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła daje firmom możliwość zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, co ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w okolicy siedziby i spowolnienie zmian klimatycznych. To z kolei pomaga budować wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie i ekologicznie. Dla firm działających np. w branży hotelarskiej, produkcyjnej czy logistycznej, inwestycja w zieloną energię to więc sposób na przyciągnięcie nowych, bardziej świadomych klientów.
Integracja fotowoltaiki z pompą ciepła będzie dobrym rozwiązaniem dla firm działających w różnych branżach. Zużywające duże ilości energii zakłady produkcyjne mogą w ten sposób znacznie zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną oraz ogrzewanie. Skorzystać z tych technologii mogą też firmy z sektora TSL, obiekty biurowe oraz hotele. Dostosowując systemy grzewcze i chłodzące do specyfiki działalności i zasilając je energią z odnawialnych źródeł, zyskują one możliwość efektywnej optymalizacji swoich budżetów.
Co ważne, panele fotowoltaiczne można zamontować na właściwie każdym budynku. Biurowce, magazyny lub hale produkcyjne często mają nietypowe kształty dachów i elewacji. W przypadku tradycyjnych, sztywnych paneli, wiązało się to z dużymi problemami lub nawet niemożliwością ich instalacji. Trudności te można jednak ominąć dzięki elastycznym panelom fotowoltaicznym, które idealnie dopasowują się do różnych elementów konstrukcyjnych. Tego typu rozwiązania można znaleźć w ofercie JJ Energy Group. Zapewniamy swoim kontrahentom kompleksowe wsparcie na każdym etapie inwestycji – od doboru odpowiednich rozwiązań, przez przygotowanie dachu (np. aplikację hydroizolacji oraz montaż systemów asekuracyjnych), aż po instalację fotowoltaiki oraz współpracujących z nią rozwiązań, w tym pomp ciepła, magazynów energii lub stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Jak widać, fotowoltaika dla firm to dla firmy krok w stronę oszczędności, niezależności energetycznej oraz odpowiedzialności ekologicznej – zwłaszcza, jeśli połączona będzie z pompą ciepła o charakterystyce dopasowanej do zapotrzebowania budynku. Dzięki tym technologiom, klienci biznesowi mogą zredukować koszty operacyjne, zwiększyć swoją konkurencyjność i poprawić wizerunek w oczach klientów, inwestorów i partnerów biznesowych. Dostępność wsparcia finansowego, dotacji i ulg podatkowych sprawia ponadto, że inwestycja tego typu staje się jeszcze bardziej opłacalna i dostępna dla szerokiego grona przedsiębiorców.