SPIS TREŚCI:
Coraz bardziej powszechnie znane są korzyści związane z fotowoltaiką. Dzięki niej bowiem zyskujemy darmową energię i uniezależniamy się od zakładów energetycznych. Nie ma wątpliwości, że warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, uważając jednocześnie na najczęstsze błędy przy instalacji paneli. Te czasem się zdarzają, więc warto wiedzieć, jak ich uniknąć!
Jednym z poważniejszych błędów podczas instalacji fotowoltaiki jest złe oszacowanie mocy instalacji. Często jest ona za mała, co w późniejszym użytkowaniu rodzi różne problemy. Żeby tego uniknąć, musimy precyzyjnie określić własne potrzeby energetyczne.
Najważniejsza jest tu dokładna analiza zużycia energii. Musimy zrozumieć profil zużycia energii w ciągu roku, co obejmuje nie tylko średnie zapotrzebowanie, ale również szczytowe obciążenia. Tak samo ważne jest uwzględnienie przyszłych planów, na przykład rozbudowa domu czy zakup nowych urządzeń, jak rewelacyjne połączenie fotowoltaika i pompa ciepła czy fotowoltaika z magazynem energii. Identycznie należy spojrzeć na zmianę trybu życia w przyszłości, co może zwiększyć zapotrzebowanie na energię.
Warto też skonsultować się z ekspertem, gdyż będzie on w stanie wymiernie pomóc w oszacowaniu mocy instalacji na podstawie badań historycznych i przyszłych prognoz. Takie doradztwo energetyczne jest tu nieocenione, niezależnie czy mówimy o panelach do domu, czy o fotowoltaice dla firm. W efekcie odpowiednio dobrana moc zapewni stabilne zasilanie i pozwoli zapobiec niepotrzebnym kosztom związanym z przewymiarowaniem systemu. Istotne jest też to, aby instalacja była elastyczna, aby ją zmodyfikować, by dostosować do zmieniających się potrzeb.
Żeby w sposób maksymalny wykorzystać potencjał systemu fotowoltaicznego, trzeba pamiętać o tym, by uniknąć najczęstszych błędów podczas montażu. Częstym jest złe ustawienie paneli pod odpowiednim kątem nachylenia. Jeśli będzie zbyt płaski lub stromy, system może działać z mniejszą efektywnością. Pamiętajmy, że optymalny kąt uzależniony jest głównie od lokalizacji geograficznej, więc musi być skierowany tak, aby panele były jak najdłużej skierowane na słońce. Orientacja względem słońca więc ma tu ogromne znaczenie. Najwyższą wydajność można uzyskać, gdy panele skierowane są na południe. Wschodnia i zachodnia jest gorsza, nie mówiąc już o północnej, która jest wykluczona.
Bardzo poważny błąd dotyczy też mocowania paneli. Zbyt słabe może prowadzić do poważnych uszkodzeń, paneli, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych, na przykład podczas silnego wiatru. Żeby temu zapobiec, korzystajmy tylko z solidnych, certyfikowanych elementów montażowych. Zawsze też trzeba się upewnić, że konstrukcja nośna jest stabilna i dostosowana do warunków atmosferycznych.
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla instalacji fotowoltaicznej ma absolutnie kluczowe znaczenie, aby działała ona w pełni efektywnie. Jeśli miejsce będzie niewłaściwe, nie uzyskamy tyle energii, ile moglibyśmy w idealnych warunkach. Jednym z większych błędów jest umieszczenie ich w miejscu narażonym na zacienienie, na przykład w pobliżu wysokich drzew, kominów, innych budynków itp. Już nawet częściowe zacienienie może spowodować znaczący spadek generowany przez panele.
Biorąc to pod uwagę, musimy ocenić, czy lepsza jest opcja montażu fotowoltaiki na dachu, czy jednak panele fotowoltaiczne na gruncie to optymalne rozwiązanie (jeśli oczywiście mamy na tyle miejsca w ogrodzie). W przypadku dachów czasem też konieczne są dodatkowe prace, zwłaszcza hydroizolacja dachu. Jak jest bowiem w złym stanie, może za jakiś czas przeciekać. Po wykonaniu instalacji jego remont będzie zaś cięższy. Trzeba też uwzględnić lokalne warunki pogodowe, gdyż miejsca narażone na ekstremalne warunki, jak silne wiatry, obfite opady śniegu itp., mogą negatywnie wpłynąć na trwałości i efektywność instalacji. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie analizy lokalizacyjnej, która uwzględni te wszystkie czynniki.
Na koniec wspomnijmy o równie istotnej kwestii – konserwacji i monitoringu. Regularne przeglądy są niezwykle istotne, aby system mógł działać bez zarzutu. Nie mówimy tu zresztą tylko o spadku jego wydajności, ale też o groźnych awariach. Wynika to między innymi z tego, że panele fotowoltaiczne narażone są na zanieczyszczenia, takie jak liście, kurz, ptasie odchody itp. Mogą one ograniczać ilość docierającego światła, a tym samym obniżać efektywność produkcji energii. regularne czyszczenie ogniw jest więc kluczowe, żeby zapewnić maksymalną wydajność.
Nie mniej ważny jest monitoring systemu, gdyż bez stałej kontroli pracy instalacji nie da się wykryć różnych potencjalnych problemów, na przykład uszkodzeń paneli. Systemy monitoringu są skonstruowane w ten sposób, że pozwalają na bieżąco śledzić wydajność instalacji, ale i reagować na wszelkie, nawet drobne, nieprawidłowości, zapobiegając większym kłopotom. Unikając tych błędów i nieprawidłowości, możemy być pewni, że wykorzystamy potencjał własnej instalacji fotowoltaicznej na maksa!