Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła – oszczędność energii dla Twojego domu

Strona główna - Blog -Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła – oszczędność energii dla Twojego domu

SPIS TREŚCI:

Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła to najpopularniejsze rozwiązania OZE dla domów. W nowym artykule wyjaśniamy, jak działa taka kombinacja, jakie przynosi korzyści i jak odpowiednio dobrać system dostosowany do specyfiki danego budynku.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła – jak działa?

Fotowoltaika może zasilać różne urządzenia w domu – w tym pompę ciepła. Ta zaś przekształca energię cieplną pobraną z powietrza, gruntu lub wody w ciepło do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody użytkowej. Współpraca tych dwóch systemów polega na zasileniu pompy ciepła energią wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne. To zaś umożliwia redukcję lub całkowite wyeliminowanie kosztów energii elektrycznej potrzebnej do jej pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, inwestor uzyskuje system niemal samowystarczalny energetycznie. Latem nadwyżki energii mogą być przekazane do sieci lub przechowane w magazynach energii, co jeszcze bardziej zwiększa opłacalność inwestycji i elastyczność instalacji.

Pompa ciepła i fotowoltaika – najważniejsze zalety

Za montażem pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną przemawia wiele argumentów. Najważniejszym jest oczywiście możliwość zaoszczędzenia sporych sum. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej do zasilania pompy ciepła, inwestor może znacząco obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie. Fotowoltaika i pompa ciepła pozwalają też na zmniejszenie kosztów eksploatacji nawet o 80 proc. w porównaniu do tradycyjnych źródeł ciepła i energii kupowanej z sieci. Nowoczesne pompy ciepła i panele fotowoltaiczne charakteryzują się ponadto długą żywotnością. Wynosi ona nawet 30 lat, co czyni inwestycję bardzo opłacalną – w tej perspektywie zwraca się ona kilkukrotnie.

Nie należy zapominać też o niezależności energetycznej. Produkcja własnej energii chroni przed rosnącymi cenami energii elektrycznej na rynku oraz przerwami w jej dostawach. Te ostatnie, ze względu na przybierające na sile zmiany klimatyczne i związane z nimi klęski żywiołowe mogą przytrafiać się coraz częściej, o czym w ostatnich latach wielokrotnie mogliśmy przekonać się również w Polsce.

Skoro już jesteśmy w temacie zmian klimatycznych, nie sposób nie wspomnieć o tym, że wykorzystanie OZE do ogrzewania domu to korzyść nie tylko dla portfela, ale także dla środowiska. Redukcja emisji CO₂ w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi jest znacząca. Inwestor może więc dołożyć własną cegiełkę do zmniejszenia śladu węglowego kraju i świata. Fakt, iż panele fotowoltaiczne produkują energię bez spalin, ma też duże znaczenie z punktu widzenia zdrowia. Im więcej takich instalacji działa, tym mniej chorobotwórczych substancji znajduje się w powietrzu, którym oddychamy.

Fotowoltaika z pompą ciepła – jak dobrać odpowiedni system?

Aby uzyskać maksymalną efektywność i cieszyć się korzyściami, o których pisaliśmy w poprzedniej części artykułu, należy dobrać odpowiednią pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. Największe znaczenie ma dopasowanie mocy obu systemów do zapotrzebowania energetycznego budynku. Pierwszym krokiem powinno być przeprowadzenie audytu, który pozwoli określić, ile energii zużywa dom na ogrzewanie i inne potrzeby. Jeśli nie był on do tej pory modernizowany, na tym etapie warto pomyśleć o jego termomodernizacji i wymianie urządzeń na bardziej energooszczędne.

Moc paneli fotowoltaicznych powinna być dobrana tak, aby pokryć zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną oraz innych urządzeń w domu. Dla domu o powierzchni 150 m², którego roczne zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 10 000 kWh, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja pompy ciepła o mocy 8 kW i paneli fotowoltaicznych o mocy 5–6 kw.

Wybór między pompą powietrzną, gruntową lub wodną zależy zaś od specyfiki działki i budynku. Dla większości domów jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem jest pompa powietrze-woda, która jest tańsza w instalacji oraz może wydajnie działać niezależnie od warunków terenowych i gruntowych. Ważne jest też to, komu powierzycie montaż całego systemu. Decydując się na współpracę z JJ Energy Group, możecie liczyć na wsparcie i doradztwo na każdym etapie inwestycji oraz absolutną precyzję wykonania. Oferujemy rozwiązania takie jak fotowoltaika na dachu oraz gruncie, hydroizolacja dachów, pompy ciepła czy magazyny energii.

Jak sfinansować montaż pompy ciepła i fotowoltaiki?

Koszt instalacji fotowoltaiki i pompy ciepła dla przeciętnego budżetu domowego okazuje się sporym nadwyrężeniem. Inwestor nie musi jednak finansować jej w całości ze swojej kieszeni. Istnieje bowiem wiele programów wsparcia finansowego. Najważniejszy to Czyste Powietrze. Obejmuje on dofinansowania do wymiany systemów grzewczych na bardziej ekologiczne – w tym na pompy ciepła. Maksymalna kwota wsparcia to 45 proc. kosztów inwestycji (do 21 tys. złotych).

Program Mój Prąd oferuje zaś wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych – może ono wynosić do 6 tys. złotych. Program Moje Ciepło jest z kolei adresowany do właścicieli nowych domów energooszczędnych, a kwota dofinansowania do pompy ciepła to maksymalnie 7 tys. zł na pompę ciepła. Słowem podsumowania – połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła to rozwiązanie łączące korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Dzięki dostępnym programom dotacyjnym możecie zrealizować tę inwestycję w sposób bardziej przystępny finansowo.

Wróć do wpisów
Zobacz również
11 grudnia 2024

Korzyści dla firm z inwestycji w połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła

SPIS TREŚCI: Redukcja kosztów operacyjnych i samowystarczalność energetyczna Zwrot z inwestycji i dostępne formy wsparcia finansowego Korzyści ekologiczne…
Czytaj więcej
20 listopada 2024

Przyszłość fotowoltaiki – jakie innowacje czekają nas w najbliższych latach?

SPIS TREŚCI: Panele fotowoltaiczne nowej generacji – wyższa wydajność i mniejsze rozmiary Elastyczne i przezroczyste panele – fotowoltaika…
Czytaj więcej
20 listopada 2024

Panele fotowoltaiczne na dachu – co musisz wiedzieć?

SPIS TREŚCI: Jakie są wymagania dla dachu pod instalację fotowoltaiczną? Kroki do montażu paneli fotowoltaicznych – od projektu…
Czytaj więcej